čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Vitějovická křižovatka – památné místo

Vitějovická křižovatka (místně zvaná také Na křižovatkách), jak již sám název napovídá, leží u mostu přes Zlatý potok nedaleko
Warning: Missing argument 4 for ulink(), called in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/111-cz.php on line 3 and defined in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/conf.php on line 1068
Vitějovice - památková zóna, asi na půl cesty do
Warning: Missing argument 4 for ulink(), called in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/111-cz.php on line 3 and defined in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/conf.php on line 1068
Hracholusky - vesnice selského baroka. Každého, kdo projíždí směrem na Šumavu od
Warning: Missing argument 4 for ulink(), called in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/111-cz.php on line 3 and defined in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/conf.php on line 1068
Netolice - městská památková zóna a Českých Budějovic, ať už na Prachatice a Volary nebo na Husinec a Vimperk, jistě upoutá
Warning: Missing argument 4 for ulink(), called in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/111-cz.php on line 3 and defined in /var/www/localhost/htdocs/www.blanet.cz/www/conf.php on line 1068
Osule - zřícenina hradu se stejnojmennou zříceninou hradu, vévodící celé kotlině a dva památníky těsně u křižovatky. K těm se váže zajímavá historie, která typickou ukázkou „kotrmelců“ našich pohnutých novodobých dějin. Stojí tu na památku jedné slavné události na konci II. světové války.

Jistě se zeptáte, proč ale hned dva a proti sobě. Oba památníky připomínají, že se zde v květnu 1945 setkalo pět armád. A to sice tak, že zde 9. května americká armáda zastavila prchající německé a maďarské jednotky. Zřídila zde zajatecký tábor, kde bylo zadrženo okolo 1000 Němců a Maďarů. Ten střežili čerstvě zmobilizovaní českoslovenští vojáci. Teprve za čtyři dni dorazili jednotky sovětské, které tábor převzaly. Podle pamětníků zde bylo zastřeleno i několik Němců, které zakopali na louce u Hracholusk.

Vitějovická křižovatka - pomník, Zdroj: Oldřich PetrášekPo válce zde byl postaven malý pomník - jednoduchý, plochý kámen s pamětní deskou, kde byly popsány uvedené události. Díky nápisu, že americká armáda zde vlastně byla první a proto, že k památníku pravidelně jezdily delegace z velvyslanectví USA a ceremoniálu se účastnilo mnoho místních lidí i několik bývalých vězňů koncentračních táborů, ležel památníček komunistickým soudruhům „hluboko v žaludku“. Protože se báli ho odstranit, snažili se alespoň účastníkům oslav znepříjemnit život. Bylo až dojemné, kolik „péče“ jim soudruzi a STB věnovali. Například, děti z vitějovické školy měli zákaz se zúčastňovat, všechny přítomné si STB řádně zdokumentovala. Několik dní před konáním byli u silnic kolem křižovatky rozmístěny „papundeklové“ cedule s přihlouplými nápisy:

„NE válečným štváčům z Pentagonu“, „ANO mírovým sovětským raketám“

(Jen na okraj, nepřipomíná vám to dnes něco?). Jeden rok se na křižovatce úplnou náhodou „porouchala“ nákladní Tatra tak, že po celou dobu pietního aktu ji musel řidič řádně „túrovat“. Příkladů bychom jistě našli více.

Záminka k jeho zlikvidování se po letech konečně našla. Byla to rekonstrukce silnice s křižovatkou a výstavbou nového mostu přes Zlatý potok, v osmdesátých letech 20. století. Nová silnice vedla „ausgerecht“ zrovna přes pomníček. Projektantovi to muselo dát asi fušku. Všimněte si, až budete projíždět, jaké tu dělá silnice „esíčko“. Kámen pomníčku skončil v období výstavby 1986/87 v základech nového mostu a desku se podařilo zachránit v depozitáři muzea v Prachaticích.

Aby se neřeklo, byl vystavěn na druhé straně silnice nový, ale megalomanský socialistický památník. Ten byl železobetonové konstrukce částečně obložený leštěnými kameny, s pamětními deskami se sice tendenčním textem, ale dokonce ve třech jazycích. Pomník má několika metrový podstavec z bronzovou sochou ženy, která dala v lidovém humoru tomuto místu nové jméno, „U stopařky“. Vystavěn byl v letech 1986-1987. Traduje se, že byl použit beton z Jaderné elektrárny Temelín, jejíž výstavba započala ve stejném období.

Po sametové revoluci byl v roce1990 znovu obnoven pomníček s původní deskou, ke kterému dnes znovu chodí delegace. Nový památník veřejnost nikdy nepřijala a tak se u pomalu rozpadajících betonů objeví v květnových dnech pouze rudá kytice z OV KSČM Prachatice.

Vitějovická křižovatka, Zdroj: Oldřich Petrášek

Porovnejte nápisy z obou pomníků a uvidíte, že když dělají dva totéž nemusí to být vždy totéž. Jistě si řeknete, jestli ta anabáze a ty obrovské peníze kvůli jedné větě stály soudruhům za to:

Původní pomníček:

Pravda vítězí. Tento památník ať na věčné časy připomíná že, na této křižovatce sešla se na konci války L.P. 1939-1945 vojska pěti armád. Vítězná americká armáda zde zastavila dne 9. května v 5 hodin odpoledne L.P. 1945 prchající armádu německou a maďarskou. Českoslovenští vojáci zde hlídali internované novověké barbary do 13. května L.P. 1945 v kterýž to den večer převzala celý tábor vítězná Rudá armáda. Zde si podali ruce hrdinové ruští a američtí. Československý národ nezapomene svých osvoboditelů.

Nový památník:

Na tomto místě se ve slavných květnových dnech roku 1945 setkali vojáci 100. gardové střelecké divize sovětské armády generálmajora A. I. Makarenka a 5. pěší divize americké armády generálmajora A. E. Browna. Ať krev prolitá společně v bojích proti fašizmu je trvalým varováním před opakováním válečných hrůz.

O tom, že bývala vitějovická křižovatka rušné místo už i ve středověku a to i přes přítomnost strážního hradu na Osuli, připomínají dvě zajímavé písemné zprávy z 15. století. V první z nich, ze 17. září 1471, oznamoval helfenburský purkrabí Jan z Vlksic Janu z Rožmberka, že za ním vyslal svého služebníka, kterému však "na cestě blízko Hracholusk vzali koníka" a tak se nešťastný posel musel vrátit zpět na Helfenburk pěšky. Druhá zpráva je z roku 1473, kdy prachatický purkrabí Jan Slovický z Vraního psal českokrumlovskému místopurkrabímu Přibíkovi Hadovi z Paběnic, že jistý Stožek se vracel s ječmenem do Prachatic a 4. září byl přepaden a přišel o čtyři koně. Tento Stožek má v „Racholuštích“ ohniště, tedy dům.

V dnešní době je známá hlavně množstvím dopravních havárií. Takže, až tudy pojedete tak opatrně. Určitě se ale u pomníků zastavte a vzpomeňte si na pohnutou historii tohoto místa. Občerstvit se můžete hned u silnice ve vitějovické hospůdce „U Kleinů“, kde dobře vaří a za návštěvu stojí i samotné Vitějovice, unikátní vesnická památková zóna i zřícenina hradu Osule nad vesnicí.