S Peklíkem na kolo
Připravili jsme pro Vás několik tipů na výlet, protože v regionu Blanský les – Netolicko si vybere každý. Ať už jste aktivní či rekreační sportovec neváhejte a šlápněte do pedálů – je o co stát!
Novinkou v regionu je pro cykloturisty Ovocnářská cyklostezka vybudovaná v roce 2008 Mikroregionem Chelčicko - Lhenickým, která tvoří okruh po tradičních ovocnářských obcích od Chelčic, Truskovic, Krtel, přes památky Netolicka do Mičovic a Lhenic. Mikroregion zde pořádá každoroční cykloakce, jarní Slavnosti květů a podzimní Slavnosti plodů. Přehled typů na výlet včetně map naleznete zde.
1. Na spojnici měst pod Kletí
Výlet z Českých Budějovic do Českého Krumlova by měl podniknout každý, kdo chce vidět unikátní kulturní a historické památky. Na kole má dobrou příležitost, protože i po cestě je spousta zajímavých věcí k vidění.
Popis trasy:
Celý výlet pojedeme po cyklotrase č. 12 (součást cyklotras Greenways rožmberského dědictví). Z Českých Budějovic postupně projedeme tyto vesnice: Boršov nad Vltavou, Rančice, Opalice, Radostice, Záluží, Štěkře, Zlatá Koruna a Srnín, ze kterého nakonec sjedeme dolů do Českého Krumlova. Pro přepravu zpět můžeme využít cyklobusů, které zde mají zastávku.
Délka trasy: 27 Km
Zajímavosti na trase:
- Opalice - selské usedlosti ze 16.století, zbytek suchého kmene dutého tisíciletého dubu, švestková alej (pouze na podzim:-)
- Štěkře – tvrz v pozdně renesančním stylu a barokní sýpka z 18.stol
- Zlatá Koruna - cisterciácký klášter
Občerstvení po cestě:
- Zlatá Koruna: kemp, hospody
- Opalice: hospoda
- Srnín: hospoda
Doporučení:
- Vhodný pro tento výlet je spíše trekinkové kolo, neboť se tu asfalt střídá se šterkem a pískem. Kopce směrem k Českému Krumlovu přibývají, i s tím je třeba počítat!
- Prudký sjezd ze Štěkře do kempu Zlatá Koruna!
- Nebezpečná nabídka dobrého piva ve Zlaté Koruně – kopce v obou směrech!
Na cestu z Českého Krumlova do Českých Budějovic se můžete také vydat přes Křemži, památku UNESCO Holašovice, rybník Dehtář, Břehov a Čejkovice. Trasa s popisem a mapou je zde.
Senzitivní mapu cyklotras celého mikroregionu Podkletí najdete zde.
2. Kolem Netolic
Druhý výlet začínáme v městě Netolice, respektive od zámku Kratochvíle, který leží zhruba 1,5 Km od města. Televizní pořad cyklotoulky Netolickem s Michalem Jančaříkem z roku 2010 zde.
Popis trasy:
Po prohlídce zámku tedy sedáme na kola a vyrážíme po cyklotrase 1099, která rychle odbočí z hlavní silnice. Našim prvním cílem je ves Žitná. Za vsí cca 800 m zahneme z cyklostezky po zpevněné odbočce na Třebanice a z Třebanic po silnici dojedeme do městyse Lhenice. Zahradou jižních Čech se nenecháváme dlouho opojit a pokračujeme po cyklotrase č. 1090 přes Horní Chráštany do Dobčic – vsi pod Vysokou Bětou. Ve vsi se pokocháme malebnou návsí (prý hezčí než mají v Holašovicích), a zamíříme přes Strýčice a Radošovice do Němčic. Z Němčic už máme zpátky jen několik málo kilometrů, proto nepojedeme přímou cestou po hlavní silnici, ale zpestříme si cestu přes dvě vesnice s malebnou návsí – památkovou zónu Mahouš a Olšovice, tedy po cyklotrasách č. 1089 a 1081.
Délka trasy: 35 Km
Zajímavosti na trase:
- Město Netolice (ale to už máte jistě prozkoumané)
- Kratochvíle – národní kulturní památka, renesanční zámek
- Rožmberská obora – celá první část výletu vede tzv. Rožmberskou oborou, spojovanou se jmény Jakuba Krčína z Jelčan a Viléma z Rožmberka; dodnes tvoří obora unikátní krajinný celek. Z obory vyjedete před Lhenicemi.
- Selské baroko - tedy především návsi v Dobčicích, Mahouši a Olšovicích.
- Přírodní rezervace Vysoká Běta (kousek před Dobčicemi v lese).
Občerstvení po cestě:
- Restaurace Rychta a Restaurace V Podloubí (Netolice), hospody (Lhenice, Strýčice, Němčice)
Doporučení:
- Trasa vede až na krátký úsek mezi Žitnou a Třebanicemi po asfaltových cestách, vhodné je silniční nebo trekinkové kolo.
- Pro zdatnější cyklisty doporučujeme z Dobčic pokračovat přes Lipanovice do Holašovic. Po prohlídce Holašovic se potom vydat přes Čakov do Dehtářů, kde se u známého rybníka můžete schladit. V Radošovicích se napojíte zpátky na naši trasu.
Služby:
- Opravny a prodejny kol
- Sport Král Josef – opravy kol a prodej (Netolice nám.)
- Penzion Cirkl - půjčovna kol ubytování (Netolice)
Peklíkův tip:
Pokud není tento výlet podle vašich představ doporučujeme navštívit prázdninovou akci pro celou rodinu „Kolem kolem Netolic“ Tuto akci pro rodiny s dětmi každoročně pořádá město Netolice. Trasa se každý rok mění, podrobnější informace naleznete na www.netolice.cz. V okolí Netolic se můžete vydat také po značeném naučném okruhu Historická krajina Netolicka po památkách regionu.
3. V okolí Křemže
Tento výlet na kole začínáme a končíme v Křemži, ideálního výchozího místa pro cyklistické vyjížďky. Jednu z nich jsme si dovolili naplánovat za Vás.
Popis trasy:
Z městyse Křemže vyrážíme po cyklotrase č. 1135 do Rojšína. Cestou proti proudu Křemžského potoka se můžeme kochat výhledy na oba hřebeny Křemežské kotliny, v Rojšíně na nás čeká malebná náves s kaplí a rybníčkem. Za vsí odbočíme na cyklotrasu č. 1196 a pokračujeme směrem na Novou Ves. Za Novou vsí nás cyklotrasa vyvádí z Křemežské kotliny na rozcestí cyklotras, kde se napojíme na č. 1085, po kterém dojedeme do Holašovic. Po prohlídce malebné vesnice pokračujeme přes Jankov a Čakovec do vsi Kvítkovice, kde odbočíme na trasu č. 1092 do Lipí. Dále pokračujeme směrem na Závraty, kam ale nedojedeme protože z cyklotrasy č. 1124, po které jedeme, odbočíme na č.1082 do Hradců. Z Hradců nás vyvede cyklotrasa na hlavní silnici z Českých Budějovic do Křemže. Po této silnici se můžeme vydat zpátky přímou cestou nebo si udělat příjemnější zajížďku po cyklotrase 1127, na kterou zahneme za Vrábčí – zastávka. Ještě než vjedeme do vsi Holubov odbočíme doprava do kopce zpátky do Křemže. Určitě se tato zajížďka vyplatí!
Doporučení:
Trasa vede místy po lesních cestách – doporučujeme spíše horské nebo trekinkové kolo. Podrobnou cyklistickou mapu naleznete na trase na několika informačních cedulích (Křemže, Nová ves...), přesto se podrobná mapa do kapsy na výlet hodí.
Délka trasy: 32 Km
Zajímavosti na trase:
- Křemže – gotický kostel sv. Michala a expozice ve mlýně.
- Selské baroko – domy selského baroka typické pro celé jižní Čechy – klenotem v tomto směru jsou Holašovice, doporučujeme se ale také zastavit ve vsích Rojšín, Čakovec, Kvítkovice a u Sv. Víta u Habří.
- Jedinečné výhledy – Rojšín, Nová ves
Občerstvení po cestě:
- Holašovice – Šprýchar u Vojty
- Kvítkovice – hospoda
- Křemže - Radniční restaurace
Restauraci naleznete ve spodní části náměstí, přímo pod budovou úřadu městyse Křemže.
Speciální kuchařské akce probíhají vždy o víkendu!
4. Do Vojenského výcvikového prostoru Boletice
Pro cykloturisty a turisty jsou po desítkách let nově zpřístupněné i části vojenského výcvikového prostoru Boletice, atraktivní krajiny, která je unikátně přírodně zachovaným územím. Než tam ale vyrazíte prostudujte si trasy, termíny a časy kdy je prostor přístupný, aby jste se nepotkali s nějakým tankem.
PRO VYZNAČENÉ PĚŠÍ TRASY A CYKLOTRASY ZDE ALE PLATÍ ZVLÁŠTNÍ REŽIM: JSOU PŘÍSTUPNÉ POUZE O SOBOTÁCH, NEDĚLÍCH A VE DNECH STÁTNÍCH SVÁTKŮ!
Na každé přístupové cestě v místě, kde se překračuje hranice vojenského újezdu, jsou umístěny informační tabule s mapou a poučením o režimu.
Vyznačené pěší trasy:
- ČTZ: Ktiš - Ktiška - Zlatý potok
- ČTZ: Horní Planá, nám. - Hodňov - Květušín - Hořice na Šumavě
- ZTZ: Vyšný - Červený mlýn - Střemily - Ktiš
- ŽTZ: Křištanov, rozc. - Markov - Pod Chlumkem - Ktiš
- ZTZ: Pěkná, žst. - Pěkná - Pod Korunáčem - Sněžná
Vyznačené cyklotrasy:
- č. 1250: Zbytiny, rozc. - Markov - Ktiš - Smědeč + odb.1250A: Ktiš - Březovík
- č. 1251: Nová Hospoda - Třebovice - Tisovka - Miletínky - U mlýna
- č. 1252: Křišťanov,rozc. - Arnoštov - Záhvozdský potok - Pernek + odb. 1252A: do Záhvozdí
- č. 1253: Chvalšiny - Boletice, rozc.
- č. 1254: Kájov - Boletice - Polná - Otice - Maňávka - Horní Planá
- č. 1255: Hodňov - Květušín - Polná
č. 1256: Pod Kraví nohou - Kladenské Rovné
5. Na Šumavu a její podhůří
Můžete si "odskočit" na kola i na nedalekou Šumavu. Zájemcům doporučujeme zajímavého průvodce po Šumavě a pošumaví - Mystikovy šumavské cyklostezky.
S kolem autobusem
Naším regionem projíždí několik tras cyklobusů systému CYKLOTRANS, které Vás i s vaším kolem přiblíží k cíli bez závislosti na automobilech. Autobusové linky s přepravou jízdních kol vyjíždějí od června do září na své víkendové trasy, o letních prázdninách rozšířené o spoje v pracovní dny. Mapu tras, jizdní řády a další podrobnosti neleznete zde.
Cyklisté vítáni
Řada subjektů v našem regionu je držitelem národního certifikátu služeb pro cyklisty Cyklisté vítáni. Více zde.
Na kolo s Nadací Jihočeské cyklostezky
Řadu dalších tipů na výlet a pozvánek na různé cykloturistické akce v Jižních Čechách Vám nabízí Nadace Jihočeské cyklostezky zde.