čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Vrch Kluk

741 m.n.m. Kopec se dříve nazýval také Kluka. Keltské „kluka“ znamená „velká skála“. Německý název pro horu je Bubestein, což je „klukův kámen, či kamenný kluk“.

Vrch Kluk, západní pohled, foto: Viktor Mára

Legenda praví, že jeden sedlák z Habří proklel chlapce, který při orání pole vjel do kamene. Chlapec následkem kletby umřel a podle svého posledního přání se proměnil ve skálu.

Podle jiné pověsti se prý na hoře zjevovala malá bytost, podobná malému chlapci a odtud vznikl název hory. Má to být strážný duch tohoto kraje v podobě malého kluka, sídlící v hoře, který přijde Čechám na pomoc, až v nich bude nejhůře.....

Hora Kluk je nejvyšším vrcholem tzv. Haberského pohoří. Název Haberské pohoří zná jen málokdo. Je vlastně jednou ze dvou větví Blanského lesa.

Zatímco jižní větev je vyšší a jejím nejvyšším vrcholem je známá Kleť, je Haberské pohoří v severní větvi podstatně skromnější.

Na Kluk vedou turistické značky a to jak z Křemže, tak i ze železniční zastávky Vrábče. Od Kluka se vrchol táhne přes Haberský vrch 718, vrch Švelhán (721 m.n.m) vrch Skalka (678 m.n.m) a Vysoký Kořen (680 mnm) až k vrcholům Vysoká Běta (803 m.n.m) a Buglata (801 m.n.m), kde se setkává s jižní větví Blanského lesa a uzavírá tak prstenec nad celým mohutným údolím mezi Křemží a Brlohem.