čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Plástovice – památková rezervace na Blatech

Plástovice jsou jednou z devíti historických blatských obcí a zároveň nejcennější a nejznámější vsí v této oblasti. Nachází se jen pár set metrů od hlavní (císařské) silnice z Budějovic na Vodňany, nedaleko velkého rybníku Volešku (146 ha). Plástovice spolu s obcí Zbudov tvoří střed tzv. Zbudovských Blat. První písemná zmínka o obci je z roku 1360. Díky výjimečně zachovalé lidové architektuře blatského typu, byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Nejkrásnější statky jsou soustředěny kolem prostorné návsi a v jedné ulici severně od návsi. Tam se nachází i pozdější chalupnická zástavba. Uprostřed návsi stojí kaple zasvěcená "Sv. Trojici" z roku 1840.

Plástovice - čp. 32 typický blatský statek s výměnkem a slunečními hodinami ve štítě, Zdroj: Ivan JanotaPlástovice - čp. 18 štít patrového statku, Zdroj: Ivan JanotaPlástovice - statek2, Zdroj: Ivan Janota

Typické pro tuto oblast jsou i tvarované a zdobené brány, které tvoří celek s výzdobou štítu. Atypické v této oblasti, ale typické pro tuto ves, jsou patrové stavby. Přímo symbolem blatské architektury je unikátně zachovalá Plástovická kovárna, stojící samostatně na dolním okraji návsi. Díky tomu, že je svým štítem odvrácena od návsi, může náhodnému návštěvníkovi uniknout pozornosti. V minulých letech ale došlo do nedotčeného vzhledu obce k několika citelným zásahům, např. narušení zadního pásu stodol novostavbou, zbořením některých částí atd. Celá vesnice je etnograficky dobře zpracována a píše se o ní v prakticky v každé knize o jižních Čechách. Zájemci o detailnější informace ohledně lidové architektury v obci, se mohou podívat na www.selskebaroko.cz, kde najdou i řadu fotografií, některých již dnes historických.

Plástovice - náves, kaple a v pozadí patrový čp. 18, Zdroj: Ivan Janota

Plástovice jsou hlavním dějištěm známého románu Karla Klostermanna "Mlhy na Blatech", který byl v roce 1943 i zfilmován. Pojednává mimo jiné o osudech místního selského rodu „Potužáků“a životě na Blatech v polovině 19. století. Ale i o vztahu jihočeských sedláků k rodné půdě, poctivé práci i hrdosti na blatské tradice, reprezentované hlavně „Kubatovskou legendou“. Ve filmu režiséra Františka Čápa hrál postavu sedláka Potužáka Zdeněk Štěpánek a jeho čeledína Vojtu mladý Rudolf Hrušínský. Zkuste si román přečíst a určitě dáte za pravdu, že tahle syrová a magická krajina má dodnes něco do sebe, ať za mlhy nebo bez ní.

Plástovice leží na křižovatce dvou hlavních cyklistických tras - ze Zbudova přes Vlhlavy a dále směrem na jih - a z Netolic přes Sedlec do Pašic a Zlivi. Právě touto starou cestou z Plástovic po hrázi Volešku do Pašic často kráčely Klostermannovy románové postavy. Na kraji obce směrem na Pašice se nalézá i Ranč Patriot s jízdárnou a občerstvením.

Jan Veselý, Zdroj: www.filabel.czV Plástovicích se narodil Jan Veselý (* 17. 6. 1923 Plástovice, +10.2. 2003 Praha) - nejlepší český cyklista 20. století, původně pekařský učedník v Praze. Mezi jeho největší úspěchy patří:

  • 9x účast na Závodu míru (1.místo 1949; 2.místo 1952 a 1955)
  • 26x mistr republiky
  • 9.místo na MS v Kodani 1950
  • 5.místo na závodě Kolem Egypta
  • účastník Olympijských her v Helsinkách 1952
  • držitel Mezinárodní ceny Fair Play
  • nositel titulu Cyklista století