čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Město Netolice (427 m n.m.)

Mimořádně urbanisticky zachovalé středověké jádro města s množstvím význačných historických památek je vyhlášeno městskou památkovou zónou. První písemná zmínka o Netolickém hradě pochází z Kosmovy kroniky již v roce 981.

Netolice, foto: Ivan Janota

Přemyslovský kastelánský hrad a trhová osada byly v té době významným knížecím a královským správním, vojenským a obchodním centrem značné části jižních Čech. Ležely také na křižovatce několika obchodních stezek, z nichž nejznámější byla Linecká stezka. Netolice byly tradičně známé svým chovem koní, trhy, rybníkářstvím a chlebem. Byl zde založen první pekařský cech v Čechách a to již v roce 1338. V 15. stol. se v Netolicích narodil zakladatel českého rybníkářství, rožmberský „fišmistr“ Štěpánek Netolický.

Proč jet právě do Netolic?

Netolice jsou nevelkým městem s  2700 obyvateli. Přesto se v  Netolicích nachází řada zajímavých architektonických památek. Tou nejvýznamnější je zmíněný přemyslovský kastelánský hrad na jehož akropoli vzniká v  současné době archeopark.

Stavba Archeoparku Netolice, foto: Ivan Janota

Dále v  renesančním domě na náměstí sídlí Muzeum JUDr. Otakara Kudrny a infocentrum. Expozice muzea informuje o historii města, regionu a místních řemeslnických ceších. Obsahuje národopisné sbírky z okolí jako jsou kroje, lidové výšivky, lidový nábytek, včetně unikátní sbírky vyšívaných blatských šátků. Dále zde můžete vidět ukázky ze sbírek skla, porcelánu, cínu, kameniny, fajánse, perníkářských forem, archeologické nálezy i rozsáhlé sbírky jihočeských vltavínů (moldavitů). Hodnotná je také sbírka zbraní a jedna z největších sbírek pohlednic v Čechách, která obsahuje téměř 200.000 kusů. Ukázka lidové světničky potěší každého chalupáře, necháte se inspirovat?

Kostel Sv. Václava v Netolicích, foto: Ivan JanotaSocha Sv. Jana Nepomuckého v Netolicích, foto: Ivan JanotaVěž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Netolicích, foto: Ivan Janota

V  Netolicích se nacházejí dva kostely – kostel sv. Václava, původně gotický s  románskými prvky a kostel P.Marie z poloviny 13.stol. Dále v Netolicích najdete náměstí s kašnou a neorenesanční radnicí, pivovar nebo např. solnici. Netolicemi protéká Rapačovský (Netolický) potok, přes který se klenou kamenné mostky. Za pozornost stojí také zbytky hrádku na hrázi rybníka Mnich. Po těchto památkách vás provede naučná stezka, která je zhruba 3 km dlouhá. Ideální na večerní procházku.

Radnice v Netolicích, foto: Ivan JanotaNetolice, foto: Ivan JanotaNáměstí v Netolicích, foto: Ivan Janota

Na okraj

Zajímavostí města jsou i tři šikmé věže, (na radnici, u kostela P. Marie a u kostela na zámku Kratochvíle) a dva vodopády u rybníka Mnich.

Další raritou je tzv. prampouch
(prampouch –u m(n) archit. zděný rozpěrný oblouk mezi domy v úzkých středověkých uličkách (Akademický slovník cizích slov, ACADEMIA PRAHA, 2001). Některé prameny označují jako prampouch i různé spojovací kryté mosty a chodby, ale to je přece jen něco jiného. Mosty mají účel. Prampouchy kromě funkce ozdobné asi žádný smysl nemají. Slovo samotné je prý původem německé, ale dnešní podoba musí okouzlit každého opravdového milovníka českého jazyka.

V Netolicích se nacházejí prampouchy dokonce čtyři, v  uličce Radní, kterou byste prošli od muzea kolem bývalé drogerie a radnice ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Zadáte-li „prampouch“ internetovému vyhledávači, vyhoví slovníkové definici ještě prampouch v Týně nad Vltavou, Českém Krumlově a Pardubicích, ale tam mají vždy jen jeden. Nedaleko města najdete i národní kulturní památku renesanční zámek Kratochvíle.

Amatérské pětiminutové video, provázející virtuálního návštěvníka po netolické naučné stezce - malém pěším okruhu, lze shlédnout zde.

Dětský průvodce po městě - Za cechy a řemesly v Netolicích, je ke stažení zde.

Více informací o městě naleznete na www.netolice.cz.

Film o Netolicích a místních firmách z roku 1997 zde.