čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Vesnice Holašovice – klenot selského baroka

Nevelká osada Holašovice leží v půvabné krajině Blanského lesa – Netolicka jako klenot selského baroka v jižních Čechách. Vyhlášením vesnice mezi památky UNESCO zpopularizovalo tuto vesnici mezi návštěvníky z celého světa. Rozhodně ne nadarmo – opravené fasády domů na návsi umocňují atmosféru Prodané nevěsty, jež se tu točila, socha vodníka zase vybízí k představivosti ze stejnojmenné symfonické básně.

Vesnice Holašovice – klenot selského baroka, foto: Lubor Mrázek

Nejstaršími objekty v Holašovicích jsou dva pozdně středověké špýchary. S modernizací budov naštěstí nedošlo k likvidaci památkové podstaty většiny objektů. Zachovalost a autenticitu prostředí Holašovic tak přesvědčivě dokazuje téměř 90% podíl památkově hodnotných objektů zjištěných a vyhodnocených stavebně historickým průzkumem.

Holašovice nejsou ale žádným mrtvým skanzenem, jsou vesnicí v pravém slova smyslu. Každoročně se zde konají Holašovické slavnosti, které jsou přehlídkou řemeslné dovednosti, lidové tvořivosti ale také dobré zábavy a pohody.

Z historie vesnice:

Vznik Holašovic se datuje do první poloviny 13. století, i když první zmínka o ní se objevuje až v roce 1292 v listině krále Václava II., který Holašovice spolu s několika dalšími vesnicemi daroval cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě, v jehož majetku zůstávají až do roku 1848. Holašovice si z urbanistického pohledu ze středověku zachovávají svou podobu středověkého kolonizačního vesnického sídla střední Evropy.

Vesnice Holašovice – klenot selského baroka, foto: Lubor MrázekSelský dvůr Holašovice, foto: Lubor MrázekVesnice Holašovice – klenot selského baroka, foto: Lubor Mrázek

Od roku 1524-1530 probíhá dosídlení Holašovic poddanými z Bavorska a Rakouska – vzniká celkem 17 usedlostí. Architektonická podoba holašovických staveb ve stylu lidového baroka vzniká v letech 1840-1880. V roce 1998 byly Holašovice zařazeny do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Co navštívit v Holašovicích?

Selský dvůr Holašovice, Zdroj: Oldřich PetrášekKromě bezmezného kochání s otevřenou pusou (nezapomeňte pozdravit pana starostu, až půjde okolo) doporučujeme navštívit zdejší infocentrum. To je umístěno v budově bývalé obecní školy a je zde zřízen stálý výstavní prostor a nově také galerie.

V Holašovicích je možnost navštívit v čp. 6 také Selský dvůr z r. 1530. Expozice života jihočeské vesnice s více jak 250 předměty připomíná způsob hospodaření do 1. pol. 20.století. Otevřeno je zde denně od 9 - 18 hod. Virtuální prohlídka obce zde.