čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Aktuálně
Kratochvíle se vrátila do časů posledních Rožmberků
Zámek Kratochvíle se v roce 2011 vrátil do podoby, kterou měl za posledních Rožmberků - Viléma a Petra Voka. V pondělí 20. června byla slavnostně dovršena stavební obnova vily i celého areálu, která probíhala v rámci projektu Renesance renesance. Od 21. června se návštěvníci mohou projít již kompletně zrestaurovanou prohlídkovou trasou zámku. Více zde.
Fotoreportáž ze Svatojánských slavností 20.- 23. června 2011 na zámku Kratochvíle zde.
Fotoreportáž ze hradozámeckénoci 2011 zde.
Fotoreportáž z vernisáže Renesance s tulipány na Kratochvíli 5. 5. 2012 zde.

Zámek Kratochvíle - národní kulturní památka

Zámek Kratochvíle, noční pohled, foto: Ivan JanotaZámek Kratochvíle u Netolic  je renesanční perlou italského stavitelství v jižních Čechách. Okázalý lovecký letohrádek vznikl v sousedství původní tvrze Leptáč, kterou v 16. století nově přestavěl a rozšířil rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Roku 1579 s ním dvůr směnil Vilém z Rožmberka, který se rozhodl vystavět v jeho sousedství letní sídlo po vzoru venkovských italských vil. Ten stavbou pověřil vlašského stavitele Baltazara Maggiho z Arogna. Kratochvíle byla dokončena v r. 1589 resp. v r. 1595 kdy byla stavba letohrádku ukončena položením tzv. prejzových stříšek na ohradní zdi.

Na Kratochvíli je především k vidění unikátní štuková a malířská výzdoba. V interiéru vyniká nádherný vstupní sál a jídelna s malbami G. Widmanna s loveckými výjevy. Vnější průčelí zdobí sgrafita a malby. Technickou zajímavostí je vybudování stavby na olšových a dubových pilotech, které v bažinatém terénu postupně zkameněly.

Na zámek též navazuje renesanční zahrada. Záhony bylin a zemědělských plodin jsou komponovány tak, aby vytvářely geometrické obrazce. Celkový dojem ještě umocňuje vodní příkop.

Aktuálně na Kratochvíli

Zámek Kratochvíle, vstupní portál, foto: Ivan JanotaV r. 1981 byla na zámku otevřena stálá expozice historie loutkového a kresleného filmu, jejíž součástí byly originály děl J. Trnky, H. Týrlové, K. Zemana, B. Pojara. Avšak od začátku sezóny 2007 byla tato výstava ukončena. V nejbližší době bude vybudována samostatná trasa s dětským programem v budovách předzámčí. V současnosti také postupně probíhá restaurování zámku a připravena je i nová expozice věnovaná renesanci a Vilému z Rožmberka. Celý proces změn je motivován heslem „RENESANCE RENESANCE“. To ale neznamená, že by měl být zámek přes sezónu uzavřený! Právě naopak. Návštěvníci v letošním roce budou mít jedinečnou příležitost sledovat restaurátorské postupy pěkně zblízka. Od začátku loňského června jsou samostatně otevřeny další renesanční místnosti zámku – Zlatý sál, Zlatý pokoj a Vladařův pokoj. Samozřejmostí zůstává otevření pracemi nedotčených ostatních částí zámku. Nadále tak můžete navštívit např. kostel Narození Panny Marie a jiné části.

Z historie Kratochvíle je důležité vybudování největší oplocené obory pro zvěř v Čechách (3000 ha, cca 30 rybníků), zvané Netolická obora. Ta sice už dnes neslouží původnímu účelu, dodnes však tvoří unikátní krajinný celek. Proto se také Netolická obora připravuje na vyhlášení chráněné krajinné památkové zóny.

Netolická obora, foto: Oldřich Petrášek

V letních měsících se na zámku koná řada kulturních a sportovních akcí. Mezi ně patří představení divadelního souboru Tyl nebo večerní netradiční představení divadla Continuo.

Zámek Kratochvíle, noční program, foto: Ivan Janota

Vedle zámku je jediné dostihové závodiště v jižních Čechách, kde se každoročně na konci června konají známé Netolické dostihy. Zámek je i jedním ze zastavení naučné cyklostezky Historická krajina Netolicko.

Noční atmosféru zámku  i s koncertem Literátského bratrstva u kůru kostela sv. Václava  v Netolicích můžete zažít  hned a zde.

Didaktický program pro děti "Objevování renesanční zahrady zámku Kratochvíle" ke stažení zde.

Podle www.zamek-kratochvile.eu, www.netolice.cz