čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

Kuklov

Zbytky kláštera a nedaleké zbytky hradu na skalnaté vyvýšenině – to najdete v osadě Kuklov u nás v Blanském lese - Netolicku. GPS souřadnice Loc: 48°55'56.117"N, 14°10'52.222"E

Hrad a klášter KuklovHrad a klášter KuklovHrad a klášter Kuklov

Z historie

Hrad a klášter KuklovZápadně od osady stával na skále kdysi královský hrad Kuglvajt (Kuglwaid). Byl založen na místě pravěkého hradiště někdy okolo roku 1357. V té době se na místě dnešního Kuklova usadili Němci. Původní název hradu a vsi Kuglwaid je pravděpodobně převzat z německého "gugl-waid", což volně přeloženo znamená "lesnatá homole". Okolo hradu vyrostla malá osada, která se postupně rozrůstala. Královský hrad v "Rožmberském území" se stal příčinou sporů mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V době spiknutí české šlechty proti králi Václavovi vojsko Jindřicha z Rožmberka v roce 1395 hrad dobylo a zbořilo. Od té doby je opuštěn. Dodnes se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále.

GPS souřadnice Loc: 48°55'48.39"N, 14°10'58.64"E

V blízkosti zříceniny se nachází klášter, jehož stavba nebyla niky dokončena. Roku 1495 sem Petr IV. z Rožmberka povolal mnichy řádu sv. Františka z Pauly, aby zde založili paulánský klášter. Klášter s jednolodním kostelem sv. Ondřeje nebyl nikdy dokončen a kolem roku 1530 měl být opuštěn. Během třicetileté války měla klášterní budovy zcela pobořit švédská vojska a přítomné mnichy ubít.

Podle pověstí prý v podzemních klášterních chodbách bloudí duše popravených a upálených mnichů. Jimi se také ale měla zachránit většina mnichů před nájezdem. V dobách třicetileté války byl nový kostel a klášter zbořen. Z trosek pak byly použity kameny na stavby ve vesnici. Jen torzo kostela s pěti gotickými okny se dnes vypíná nad zdejší krajinou.

Výhled z Kuklova

Ves Kuklov leží na silnici ze Smědče do Brloha. Torzo kostela je dobře viditelné ze silnice, ke zbytkům hradu je možné dojít podle ukazatele u silnice u kostela (asi 500m). V unikátním prostoru bývalého kostela pořádá obec Brloh občasná divadelní vystoupení a koncerty. V okolí se natáčel historický film Františka Vláčila Údolí včel (1967). Více na www.obecbrloh.cz. Pořad o Kuklovu zde.