čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

AKCE V REGIONU AKTUÁLNĚ 2016

 

 Netolice  - vernisáž výstavy Petra Hošťálka "Šlápni do pedálů" v sobotu 14. května v Muzeu JUDR.  Otakara Kudrny v Netolicích.
 
Netolice - staročeský řemeslný jarmark na Linecké stezce, sobota 21. května 2016
 
Netolice  - Tradiční cykloakce pro celou rodinu Kolem Kolem Netolic, se koná v sobotu 28. května 2016. Letos i nenáročná pěší trasa. Start v 9.00 u muzea.
 
Netolice - sobota 11.6.2016 od 17.00 Memoriál Tonyho Hořínka, trempský minifestiválek v Netolicíc.
 
Zámek Kratochvíle - divadelní léto 2016, 23.6. - 10.7.
 
Holašovické selské slavnosti 2016 od 22.7. - 24. 7. Pozvánka zde.
 
 Pištín - cykloturistická akce Kolem Pištína -"za památkami a přírodou Zbudvských Blat". V sobotu 13.8. u příležitosti Pištínské pouti a oslavy výročí 750 let založení obce.
 
Netolické dostihy 21. srpna 2016.
 

   Pravidelné akce

 JARO

 Zámek Kratochvíle u Netolic  - program akcí na sezónu 2016 zde.

 ZOO Ohrada - Program akcí 2016 zde.

 

 POUTĚ NA LOMCI - kalendář  2016  zde.

 

  Masopust v Zoo Ohrada 

Zoologická zahrada Ohrada pořádá v únoru Masopust v ZOO. Soutěže nejen pro děti, masopustní vepřové hody  atd.

Více na www.zoo-ohrada.cz

 

1. květen v Netolicích

Netolice - příjezd parního vlaku PeklíkNa pátek 1. května 2015 se připravuje slavnostní zahájení turistické sezóny v muzeu.  Fotoreportáž z roku 2010 zde.

 

 

 

 

Májové oslavy v Netolicích

Oslavy výročí osvobození republiky se konají každoročně 7. května v podvečer. Zahájení je ve 20.00  u kostela sv. Václava položením věnců. Následuje tradiční lampiónový průvod a po setmění slavnostní ohňostroj. Odpoledne a v průběhu oslavy se konají ukázky historické bojové techniky armády USA. V roce 2016 budou 7. května.

Slavnosti květů

Tradiční cykloturistické akce se koná v polovině května, se zahájením a startem v Chelčicích. Pořádají Mikroregion Chelčicko-Lhenický, svazek obcí a Nadace Jihočeské cyklostezky ve spolupráci s Místní akční skupinou „Rozkvět zahrady Jižních Čech“ a občanským sdružením „Mája –Tvořivé Chelčice“

Trasy pro pěší : 1.Chelčice, Truskovice, Lomec, Libějovice, Chelčice 2.Lhenice, Mičovice, Ratiborova Lhota, Třebanice, Hradce, Lhenice 3.Lhenice, Třešňový Újezd, Vodice, Lhenice

Trasa pro cyklisty: Chelčice, Truskovice, Lomec, Krtely, Setuň, Kratochvíle, Žitná, Třebanice, Ratiborova Lhota, Mičovice, Lhenice, Netolice, Malovice, Libějovice, Chelčice.

Více na www.chelcicko-lhenicko.cz

Parforsní hon

 

Parforzní hon, Zdroj: Oldřich Petrášek Jaro patří v Netolické oboře milovníkům koní, psů a myslivosti. Koná se tam Parforsní hon, jedinečná podívaná a ojedinělá akce tohoto druhu v celé ČR. Pro účastníky z celé Evropy i ze zámoří je připraveno slavnostní setkání v kostele na zámku Kratochvíle.  Pro veřejnost je připravena ukázka na dostihovém závodišti Kratochvíle v cca 12,30 hod, kdy se koná slavnostní nastoupení jezdců na koních se smečkou a zahájení honu. V cca 16.30 hod je Halali a ukončení honu opět na závodišti.  Fotoreportáž z roku 2010 zde.

 

Doudlebský masopust

Doudleby masopustNěkterou únorovou neděli nebo začátkem března – podle termínu Velikonoc - se koná v Doudlebech Masopust. Od ráno až do večera obchází všechny domy mládenecká růžičková koleda společně s dechovou kapelou. U každého domu kapela zahraje písničku „Červená růžičko“, koledníci zatancují „kolečko“ a pozvou přítomné na večerní zábavu. Odpoledne se do masopustu zapojuje slaměná koleda ženatých mužů – bývalých koledníků mládenecké koledy, aby mohla mládence zkontrolovat. Obchůzku koledy organizuje Národopisný soubor Doudleban. Kromě toho prochází vsí několik skupin dalších masek, které tropí každý rok nejrůznější legrační kousky. Více na www.doudleby.com

Netolický motokros

Každoročně na motokrosové dráze Ingilinka v Netolicích se jede několik závodů.  Více zde.

LÉTO

Zlatokorunské léto

Každoročně: od června do října

Po dobu letních měsíců si jistě vyberete z pestré nabídky pásma výstav, divadelních představení a koncertů, které se odehrávají v prostorách Kláštera Zlatá Koruna. Nezapomenutelné jsou především koncerty vážné hudby. Každoročně se zde koná Královský hudební festival. Akustika klášterních prostor nabízí jejich jedinečný hudební prožitek.

Více informací naleznete na www.zlatakoruna.cz;

 

Dívčí Kámen - kulturní program

Dívčí Kámen je středověká zřícenina hradu, majestátně se tyčící nad řekou Vltavou. Jedinečná atmosféra hradu dává vyniknout především hudební produkci. Ale nebudou litovat ani příznivci šermířských soubojů a dávno zapomenutých řemesel i umění.

Každoročně: květen - září

 

O aktuálním dění se informujte blíže na www.divcikamen.cz

Posezení pod lipou

Continuo, Zdroj: Ivan Janota

Posezení pod lipou se koná vždy první srpnovou sobotu na netolickém náměstí. V roce 2016 bude ... K vidění je zajímavá divadelní hra, trocha hudby a něco na zub. Přijďte, nebudete litovat!

Divadlo Continuo

V Malovicích na Netolicku sídlí světoznámý divadelní soubor Continuo. Každoročně se tak na Netolicku odehrávají zajímavé inscenace s prvky improvizace a akrobatických prvků.

Zbrusu nový exteriérový projekt divadla navázuje na předešlé úspěšné pásmo Kratochvílení. Nový projekt nese název "Na hrázi" a čtyři veřejná představení se proto uskuteční na hrázi rybníka Trhanec v jihočeských Malovicích, jen pár set metrů od sídla Divadla Continuo Švestkový Dvůr.

Více informací o divadlu se dozvíte na www.continuo.cz

Divadelní léto na Kratochvíli

Na Kratochvíli v zámecké zahradě každoročně startuje pásmo představení pro malé i velké diváky. Představení hraje ochotnický soubor Tyl z Netolic. Amatérské divadlo s profesionálními výkony jistě osloví i vás. Každoročně: konec června začátek července. V roce 2016 23.6. - 10.7.

Netolický jarmark, Zdroj: Ivan Janota

Netolické staročeské řemeslné  jarmarky na Linecké stezce

 se konají  pravidelně na konci května.  Zapomenutá řemesla ožívají na Netolickém náměstí za hudebního doprovodu a zpříjemní vám tak pobyt strávený v tomto pěkném městě.

 Netolické náměstí zaplní stánky s výrobky řemeslné povahy - mystická mýdlárna, keramika, dřevěné hračky, truhlářství, minerály, přírodní šperky, proutěné výrobky, koření a mnoho dalšího. Své řemeslo tu předvádějí tkalci, kováři, ševci, dřevořezbáři nebo perníkářka. Je zde také možnost výhry hodnotných cen a soutěž ve výlovu kaprů.Po celý den jsou různá kulturní vystoupení, šermíři, divadlo, pohádka, muzikanti, výstava starých traktorů a automobilů atd. V roce 2009 byl ještě doplněn o tzv. Parní den -  ukázku historické techniky, parních strojů, aut, traktorů  atd., u příležitosti 100 let výročí unikátní netolické parničky. Každoročně sem k této příležitosti příjíždí z Č Budějovic historický parní vlak Peklík. Více o jarmarku a řemeslné dovednosti v Netolicích naleznete na www.netolice.cz. Fotoreportáž z roku 2012 zde   a z roku 2013 zde.   Dne 17. 10. 2013 udělila certifikační komise zážitku Staročeský řemeslný jarmark značku ŠUMAVA originální produkt. Samostané stránky jarmarku zde. Fotoreportáž z roku 2015 zde. V roce 2016 se koná 21. května.

Holašovické selské slavnosti

Každoročně: poslední víkend v červenci, v roce 2016 se budou konat 22.- 24. července.

Osada Holašovice je díky svým zachovalým a unikátním stavením selského baroka zapsána od roku 1998 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Každoročně se zde konají slavnosti, které by Vám neměly uniknout. Holašovické selské slavnosti jsou přehledem osobitého folklóru, mají nenapodobitelný ráz, styl a atmosféru a seznámí Vás s ukázkami původních řemesel, techniky a tradičních materiálů.

Více o aktuálních informacích se dozvíte na www.holasovice.eu

Holašovické slavnosti 2005, Zdroj: obec JankovHolašovické slavnosti 2005, Zdroj: obec JankovHolašovické slavnosti 2005, Zdroj: obec Jankov

 

Křemežský veletrh - "Vše pro domov, zahradu a hobby"

Každoročně: třetí týden v červenci. 

Veletrh s každoroční mezinárodní účastí je určen všem kutilům, zahrádkářům. Každoročně se ho zúčastní tisíce lidí. Součástí jsou i další doprovodné akce pro děti i dospělé.

Více aktuálních informacích se dozvíte na www.kremze.cz

Kolem kolem Netolic

Každoročně: Kolem kolem Netolic je tradiční cykloturistická akce pro celou rodinu a všechny milovníky kol všech generací. Akce je pořádána s podporou Nadace Jihočeské cyklostezky. Délka trasy bývá 20-30 km. Na trase můžete shlédnout zajímavosti z okolí Netolic, každý rok vyrážíme do jiných míst. Přidejte se, nebudete litovat. každý účastník obrží mapku s průvodcem trasy.

V roce 2016 vyrážíme 28. května v 9.00 opět z Netolic! Po naučné cykostezce Hisrorická krajina Netolicka. Tentokráte i pěší trasa "Na námá i neznámá místa",  obory", pečení buřtů!!! Pořádá spolek Netolice 3D. Fotoreportáž z lońské akce zde.

 

 Kolem kolem Netolic, Zdroj: Ivan JanotaKolem kolem Netolic, Zdroj: Ivan JanotaKolem kolem Netolic, Zdroj: Ivan Janota

 

 

Netolické dostihy -  závodiště u zámku Kratochvíle

 

Netolické dostihyNetolické dostihy jsou tradiční akcí konanou každoročně ke konci srpna. Dostihy se na tomto místě konají již několik desítek let a jsou stále velice populární. V přestávkách mezi hlavními dostihy se konají dostihy poníků, ukázky parkurového ježdění, dostihy neregistrovaných koní a chovatelské předvádění. Poslední funkční závodiště v jižních Čechách najdete u zámku Kratochvíle nedaleko města. Údajně je nejkrásnější v Čechách. Podrobnosti na www.netolice.cz

V roce 2016 se konají 21.srpna.

 

DOUDLEBSKÉ DOŽÍNKY

Na začátku září pořádá Národopisný soubor Doudleban folklórní festival Doudlebské dožínky. Termínem jejich pořádání je sobota před doudlebským posvícením a zároveň poutí, jež připadají na neděli po svátku Narození Panny Marie 8. září (tedy vždy druhou neděli v září). Pouť v kostele se na tento svátek slaví se již od roku 1716, každoroční festival Doudlebských dožínek od roku 1997. www.cmail.cz/doudleban

PODZIM

Setkání příznivců starých traktorů

Zetor 30 Super z roku 1956. Setkání příznivců starých traktorů v Mahouši 2007, Zdroj: Oldřich Petrášek

se koná každoročně v Mahouši na Netolicku. K vidění je neobvyklá výstava a ukázka dobové orby. Na příznivce čeká i další doprovodný program. Akce se koná v říjnu na mahoušské posvícení. Loňský ročník se těšil velkému počtu návštěvníků, proto doufáme, že ani pro tento rok Vás nezklameme. Co  všechno tam můžete spatřit najdete zde.

 

 

Výlov rybníka Podroužek

U tradičního podzimního výlovu tohoto třiceti hektarového rybníka u Netolic nechybí jihočeská muzika, občerstvení i možnost nákupu ryb a rybích specialit. Akci každoročně začátkem října pořádá Školní rybářství Protivín s Městem Netolice. Foreportáž z výlovu v roce 2010 zde a z rožmberského výlovu 2011 zde.

 

Výlov Podroužku 2007, Zdroj: Oldřich PetrášekVýlov Podroužku 2006, Zdroj: Oldřich PetrášekVýlov Podroužku 2005 - ryby v síti, Zdroj: Ivan Janota

 

 

Slavnosti plodů

Každoročně na konci října nebo začátku listopadu se koná Soutěž o jablko roku,  destilát roku, ovocnou dobrotu roku a cykloakce po nové ovocnářské cyklostezce na Netolicko a Lhenicko. Pořádá a zve Mikroregion Chelčicko-Lhenický. Více na www.chelcicko-lhenicko.cz

ZIMA

Mikulášský průvod v Netolicích

SDH Netolice pořádá každoročně tradiční Mikulášský průvod 5. prosince od 17.00 hod. od hasičárny. Netolickou zajímavostí je, že spolu s tradiční trojicí postav zde chodí i smrtka a poustevník s lucernou. Fotoreportáž z roku 2010 zde.

Mikulášský vlak do Netolic, pořádá o.s. Netolická dráha, fotoreportáž z roku 2011 zde.

Netolický adventní čas - příjezd Paní Zimy

Každoročně v polovině prosince, s trhy, perníčky, koledami a příletem anděla, večer na náměstí v Netolicích. Fotoreportáž z roku 2011 zde.

Živý Betlém netolický

Každoročně Živý Betlém netolický v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netolicích vždy 25. 12. od 16 hodin a od 17.30 hodin

Živý Betlém v Netolicích, Zdroj: Ivan Janota

Setkání heligonkářů

Každoročně: prosinec

V obci Žabovřesky se vždy na konci roku sejdou příznivci heligonek, aby ukázali své umění.

Více aktuálních informacích se dozvíte na www.obeczabovresky.cz