čertovsky hezké místo

česky

automatický překlad

logo zoo, Zdroj: zdroj: ZOO Ohrada

ZOO Ohrada nejdete v půvabné krajině na okraji Zbudovských blat, nedaleko Hluboké nad Vltavou na břehu rozlehlého Munického rybníka. Vše je zarámováno alejemi staletých dubů bývalé obory. Celému koloritu vévodí panorama známého hlubockého zámku. Areál ZOO, který těsně přiléhá k bývalému schwarzenberskému loveckému zámku Obora je zakomponován přímo do břehu rybníka. V zámku je muzeum lesnictví, myslivectví a rybářství, které je pobočkou pražského zemědělského muzea.

Málo kdo ví, že tohle ZOO, které je sice nejmenší, ale za to nejpůvabnějším u nás, patří také k nejstarším v Čechách. Bylo založeno ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u stejnojmenného loveckého zámku. Zámek nebyl již Schwarzenberky využíván pro své původní účely a proto z něj vytvořili veřejnosti přístupné muzeum s přírodovědnými sbírkami, zejména ve vztahu k lesnictví a myslivosti. V provozu bylo množství voliér a výběhů, včetně terárií. Pro veřejnost bylo ZOO otevřeno již 1. května 1939. Vývoj zoologické zahrady přerušila 2. světová válka.

ZOO Ohrada  - most, Zdroj: foto: Oldřich PetrášekV současnosti byla zmodernizována významná část expozic, došlo k rekonstrukci a rozšíření rybníčků s vodními ptáky při břehu Munického rybníka na rozsáhlé moderní a zajímavě pojaté expozice a další stále postupně přibývají.

V poslední době například „Jezevčí skála" s liškami, jezevci a divokými kočkami, nebo „Český les". Teoreticky tak při každé návštěvě můžete spatřit něco nového, přesvědčte se sami.

Z mostu na Munickým rybníke můžete pozorovat jak kolonii plameňáků v zoo, tak život v rybníce i panorama Hluboké s pohádkovým zámkem.

Vzhledem k malé rozloze se ZOO specializuje především na malé a středně velké druhy zvířat, hlavně místní a evropské. Zvláštní pozornost věnuje zejména ohroženým druhům. Mezi ty větší patří např. daněk evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid a vlk. V současné době chová okolo 200 druhů zvířat ve více než 900 exemplářích. Nechybí ani expozice představující faunu a flóru Asie, Austrálie, Ameriky a Afriky.

pavilon vyder, Zdroj: foto: Oldřich PetrášekErbovním zvířetem místní ZOO je vydra říční, typický obyvatel zdejších rybníků, zde dětmi a návštěvníky milovaný, ale venku pro rybáře nevítaný společník. V jejím unikátním pavilonku s prostornými prosklenými bazény lze vydry pozorovat nejen na souši, ve vodě i pod hladinou, ale také v jejich noře.

ZOO má několik dalších NEJ.
Díky tomu, že se část expozice nachází přímo na břehu rybníka, má zoo ojedinělé příznivé podmínky pro chov vodního ptactva. Můžete zde vidět okolo 30 druhů kachen a husí, s nimi sdílejí prostor i pelikáni a kormoráni, volavky, čápi bílí i vzácní čápi černí. Velkou skupinu plameňáků růžových chovaných v téměř přirozených podmínkách můžete pozorovat z mostu vedoucího přímo nad hladinou rybníka.

Nová průchozí voliéra pro bahňáky má pláže a jezírko, které má i malý příboj, s nímž se nesetkáte v žádné jiné české zoo. Po lávce se lze dostat až do blízkosti ptáků.
Také akvarijní expozice s našimi druhy sladkovodních ryb je v českých zoologických zahradách ojedinělá.

Významná je i zdejší expozice ptactva. Potkáte zde např. všechny druhy sov žijící na území České republiky i Evropy včetně vzácného puštíka bělavého, kterého se odborníci pokoušejí vrátit na Šumavu.

ZOO Ohrada - dětské hřiště a restaurace, Zdroj: foto Oldřich PetrášekZOO se zaměřuje na rodiny s dětmi, na práci se školní mládeží a ekologickou výchovu. Je pro ně připravována řada akcí a soutěží.
V zadní části areálu zoologické zahrady je od roku 2007 nově otevřená restaurace s netradičním zařízením, velkým mořským akváriem sousedící s také nově vybudovaným dětským hřištěm.

Zahrada je otevřena celoročně, na jaře a na podzim od 9 do 18 hodin, v červenci a srpnu od 9 do 19 hodin a od listopadu do dubna od 9 do 16 hodin.
Více na www.zoo-ohrada.cz

Také v okolí se nabízí řada turistických atraktivit, kde si snad každý přijde na své, od památek, koní, koupání, cyklostezek až např. po golf.

O muzeu v zámku Ohrada jsme se již zmiňovali, více o něm na www.nzm.cz/ohrada.
Do města Hluboké nad Vltavou se svým zámkem, který je nejnavštěvovanější jihočeskou památkou (s desítkami restaurací, hotelů, bazénem s koupalištěm, golfovým hřištěm, tenis centrem atd.), je již jen skok. Místní turistický informační systém je na www.visithluboka.cz

Kousek za ZOO najdete např. dvůr Vondrov s jízdárnou a po pár set metrech blatské moře - rybník Bezdrev, který je se svými cca 400 ha třetím největším rybníkem v ČR. Díky své značné rozloze je vhodný k provozování windsurfingu a jachtingu, ve kterém se zde v létě pořádají i závody. Při větším větru se tady dají zažít i pořádné vlny. Na jeho břehu se nacházejí campy, chatové osady a jacht club. Pořádají se zde i tradiční jihočeské výlovy.

V okolí je hustá síť cyklotras, např. okruh kolem Munického rybníka. Na přilehlých Zbudovských Blatech se nachází řada vesnických památkových rezervací a zón, se spoustou památek selského baroka, jako např. Plástovice, Malé Chrášťany, Zbudov atd. Z Hluboké vede přímo kolem řeky Vltavy do Českých Budějovic cyklostezka a in-line dráha. Chystá se i splavnění Vltavy pro výletní turistické lodě. Na Netolicko s jeho památkami a zámkem Kratochvíle je to na kole asi hodinka, autem 10 minut. OP